საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის სამედიცინო სექტორის წევრი  კომპანიების წარმომადგენლები საქართველოს პრემიერ-მინისტრსა და ჯანდაცვის მინისტრს შეხვდნენ
2 აპრ '24
ჰოსპიტალურ და ფარმაცევტულ სექტორში არსებული გამოწვევები და მიმდინარე რეფორმები საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლებმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრისას განიხილეს. შეხვედრას ესწრებოდნენ ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი მიხეილ სარჯველაძე და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი.
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა სოსო ფხაკაძემ და ასოციაციის წევრი კომპანიების დამფუძნებლებმა და დირექტორებმა დეტალურად ისაუბრეს ჰოსპიტალური და ფარმაცევტული მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე და ბიზნესის შეუფერხებელი ფუნქციონირებისა და განვითარების აუცილებლობაზე.
საუბარი შეეხო ჰოსპიტალური სექტორის DRG მეთოდოლოგიით დაფინანსებას, რეფერენტულ ფასებს, ფარმაცევტული ინგრედიენტების საქართველოში იმპორტის ახალ სტანდარტებს და სხვა მიმდინარე საკითხებს.
ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლების თქმით, ამ საკითხებზე პირდაპირი დიალოგი და კომუნიკაცია მნიშვნელოვანია, როგორც ბიზნეს სექტორისთვის, ასევე მოქალაქეებისთვის, უწყვეტი, ხარისხიანი და ხელმისაწვდომი ჯანდაცვის სერვისებისა და ფარმაცევტული პროდუქტების ოპერატიულად მიწოდების თვალსაზრისით.
„საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ფორმატით შეხვედრა შედგა საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან და ჯანდაცვის მინისტრთან, რომელიც ეხებოდა ფარმაცევტულ და ჰოსპიტალურ სექტორში არსებულ საკითხებს.  ამ სექტორში ბევრი კარგი რამ გაკეთდა, თუმცა, ვფიქრობთ, რომ გარკვეული რეფორმების  დანერგვის შემდგომ მიღებული გამოცდილება და  პრაქტიკა აჩვენებს, რომ საჭიროა გარკვეული მეთოდოლოგიური კორექტივების შეტანა. შევთანხმდით, რომ მსგავსი ფორმატით შეხვედრები უახლოეს მომავალში კვლავ გაგრძელდება. ჩვენი ამოცანაა, როგორც ბიზნეს სექტორის, ასევე მოქალაქეებისა და პაციენტების ინტერესების მაქსიმალური დაცვა, მათთვის ხარისხიანი, უწყვეტი და ხელმისაწვდომი ჰოსპიტალური სერვისისა და ფარმაცევტული პროდუქციის მიწოდება. ეს არის ის საერთო პრინციპი, რაზეც სახელმწიფო და კერძო სექტორი თანხმდება და ამ მიმართულებით პროფესიული და კონსტრუქციული თანამშრომლობა გაგრძელდება“ განაცხადა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა სოსო ფხაკაძემ.

The members of the Medical Sector of the Business Association of Georgia held a meeting with the Prime Minister and the Minister of Health
2 Apr '24
During the meeting, discussions were held on the challenges and current reforms in the hospital and pharmaceutical sectors. The Minister of Occupied Territories, Labor, Health, and Social Affairs, Mikheil Sarjveladze, and the Chief of Administration, Levan Jorjoliani, were also present.
The President of the Business Association of Georgia, Soso Pkhakadze, along with the founders and directors of member companies, extensively discussed issues related to hospital and pharmaceutical services, emphasizing the importance of sustainable operations and improvement in the delivery of healthcare services and pharmaceutical products.
The meeting also touched upon the financing of hospitals using the DRG methodology, reference pricing, import of new standards for pharmaceutical ingredients in Georgia, and other relevant topics.
According to the representatives of member companies, direct dialogue and communication on these issues are crucial for both the business sector and the general public, ensuring consistent, quality, and accessible healthcare services and pharmaceutical products delivery.
"In the format of the Business Association of Georgia, a meeting was held with the Prime Minister and the Minister of Health, focusing on the challenges faced in the pharmaceutical and hospital sectors. While significant progress has been made in this sector, it is essential to introduce certain methodological corrections following the implementation of reforms. It was agreed that such meetings will continue in the future. Our goal is to ensure maximum protection of the interests of the business sector, residents, and patients, providing quality, consistent, and accessible hospital services and pharmaceutical product delivery. This is the common principle that guides both the public and private sectors, ensuring continued professional and constructive collaboration" declared Soso Pkhakadze, the President of the Business Association of Georgia.